איך ולמה כדאי להיעזר בלינקדאין כבר בשלב ששוקלים מה ללמוד?

 לינקדאין -המקום גם למחפשים מה ללמוד

בפוסט הקודם הזכרתי מיגוון דרכים באמצעותן ניתן לנווט בבהירות את השאלה התעסוקתית, מקצועית: מה ללמוד.

כאמור, בפגישת ייעוץ אונליין עימי, אנחנו בוחנים שיקולים רלוונטיים, מבצעים תיעדוף ומיקוד ואז הנועץ.ת יוצא.ת להמשך עבודה עצמית מובנית.

בסיום הפגישה מתקיימת מעין "האצלת סמכות" מובנית, הכוללת הנחייה ברורה ומדוייקת, שמטרתה להגביר תחושת מסוגלות ולעודד כבר בתחילת הדרך המקצועית כיצד רצוי לנהל את התהליך באופן פרואקטיבי ובהתאמה אישית.

ה"אני מאמינה" שלי הוא, שהבסיס להצלחתה של פגישת ייעוץ אחת ומנבא משמעותי להמשך הדרך, הוא היכולת להמשך חקירה עצמית ועצמאית.

מפת הדרכים שעימה יוצאים מהפגישה איתי כוללת 4 כלים:

1.מודל MBTI לזיהוי דפוסי התנהגות מועדפים ותרגומם לתחומי לימוד רלוונטיים

כולל התייחסות לשאלות שקשורות לסביבת עבודה עתידית צפויה כמו: עבודה במשרד/במקום סגור? עבודה באויר פתוח/כזו שכוללת יציאה לשטח/הסתובבות ממקום למקום? עבודה לבד? בצוות? כזו שכוללת מענה וחיבור נרחב ויומיומי עם אנשים? עבודה מול מחשב? ועוד

2.זיהוי נקודות חוזקה, במה אנחנו טובים, כישורים, נטיות תעסוקתיות מועדפות ותרגומם לתחומי לימוד רלוונטיים

חשיבה הגיונית/לוגית? מילולית? מתמטית/ריאלית? הומאנית/חברתית/יזמית/תקשורתית? טכנית/ביצועית/מרחבית? אומנותית/יצירתית? חקרנית/מדעית/טכנולוגית ועוד

3.זיהוי תחומי לימוד רלוונטיים המבוססים על דרך מועדפת לקבלת החלטות

תחומי לימוד שסביר שידרשו סדר/ירידה לפרטים קטנים? יזמות/ספונטאניות/אלתור/"סגירה בתנועה"/חוסר וודאות?

4. אני מזמינה להיעזר ברשת לינקדאין (LinkedIn) לזיהוי ובחירת תחומי לימוד, קידום גישה פרואקטיבית וחיזוק תחושת מסוגלות. על כך בפירוט בפוסט זה.

מה ניתן להפיק מפלטפורמת הלינקדאין כבר בשלב ההתחבטות: מה ללמוד?

דמיינו לעצמכם שאתם יושבים לשיחת קפה עם אנשים, שעוסקים בתחומי עניין ולימוד שאתם מתלבטים לגביהם.
לינקדאין מאפשרת למצוא אותם קשרים וחיבורים לאנשים שרלוונטיים לכם ובכך להיחשף למסמך קו"ח מודרני שלהם.
היכולת לקבל אודותם מידע יעיל ולהבין 360 מעלות את "אישיותם" התעסוקתית הכוללת פירוט: מה למדו (כולל דרישות לימודיות, תואר אקדמי, הכשרות מקצועיות),ניסיון תעסוקתי (כולל הישגים ייחודיים, פרוייקטים חדשניים, תוכניות ייעודיות ,שיתופי פעולה) והשתלבות פרקטית בשוק העבודה (כולל סביבת עבודה).

מעין "דו"ח מצב" אישי וכללי של דרישות קבלה למישרות רלוונטיות בשוק העבודה.
את כל אלה משתפים החברים ברשת ובכך מאפשרים ללמוד ישירות מהם ובצורה ברורה ומונגשת על דרכם הלימודית והתעסוקתית.

מדובר במאגר ידע אדיר, שנמצא מתחת לאף וכמעט ואינו בשימוש בשלב של קבלת החלטה: מה ללמוד.

הידע היום נמצא בכל מקום. האתגר הוא לאסוף ידע ,לפלח ולפצח אותו לשאלות מקדמות וקבלת תשובות בקשר לעתיד מקצועי.

שימוש נכון ברשת יכול להוות בסיס רחב ומגוון לקבלת השראה מקצועית, העשרה ,יצירת חיבורים מקצועיים וטוויית רשת של חוטים שמבוססים על למידה, שאלות ותוכן בהתאמה אישית.
בכך, תוכלו לתכנן ביעילות מסלול לניהול קריירה פוטנציאלית ולקצר משמעותית את תקופת ההתלבטות : מה ללמוד.

אז אם עוד לא הצטרפתם ללינקדאין, ואתם בשלב שבו אתם מתלבטים : מה ללמוד?, זה בדיוק הזמן להכיר את הרשת החברתית הותיקה (הוקמה בשנת 2002), אשר שמה דגש על חיים מקצועיים.

בשנת 2016 חברת מיקרוסופט רכשה את לינקדאין ומאז הרשת בצמיחה מטאורית. רבע מהקהל הינו בגילאי 18-24, היא מונה למעלה מ-800 מיליון משתמשים, (כמעט 2 מיליון בישראל), 60 מיליון חברות ומבוססת על רשת איכותית של מערכות יחסים ושיתופי פעולה מקצועיים. שימוש מקדם מסייע בקבלת ידע , תובנות ותוכן מעודכן אודות תחומי עיסוק ותעשיות מגוונות.

דוגמאות לשימוש פרקטי בלינקדאין לטובת מענה על השאלה מה ללמוד

מתלבטים לגבי לימוד תחום/מקצוע מסוים? שוקלים לעשות תארים דו-חוגיים?

למי ששוקל לעשות תארים דו-חוגיים, למשל לימודי תואר בפסיכולוגיה ובמינהל עסקים, משפטים וחשבונאות ועוד, מומלץ להפריד בין שני החוגים, לרשום כל אחד מהם בחלק ניפרד. תוכלו כבר בשלב זה להיחשף ל"יוצרים" בפלטפורמה: שיתופי ידע מקצועי, קבוצות ייעודיות, שיחות "פורום", הארות , תגובות, שאלות, דיונים ובירורים כולל מצב שנקרא : Creator mode , המהווה בסיס לכלים רבים – ניזלטרים, לייבים, וידאו ותוכן איכותי.

בוחנים ביקוש ועתיד מקצועי לתחום מסויים?

פרופיל לינקדאין טוב יכול להוות את הגשר הנכון בין העשרה בידע עדכני, תחומי לימוד, מיבחר מקצועי לבין הפוטנציאל לשלבם בצורה מושכלת וחכמה בבחירה ותכנון קריירה.
זו הזדמנות טובה להבין לאן נושבת הרוח.
הכרות עם תחומים ומקצועות מבוקשים באמצעות לינקדאין ג'ובס – Linkedin Jobs, מנוע חכם לחיפוש משרות, שמציע גם משרות סטודנט בהתאם לניסיון תעסוקתי, ידע (מיומנויות קשות) ומיומנויות "רכות" משמעותיות כמו: עבודה בצוות, יכולת לנהל תקשורת בינאישית, יצירתיות, יוזמה , למדנות , נחישות , חוסן , גמישות מחשבתית ועוד.
באמצעות פלטפורמה זו תוכלו גם לעקוב אחרי ביקוש למישרות, תפקידים והצעות עבודה כולל טכניקות למציאת עבודה.

מה אפשר ללמוד מחיבור עתידי של פרילנסרים ללקוחות?  Providing services

משהו קורה בשוק העבודה . מדובר במגמה מתחזקת אשר כוללת כוח עבודה מגוון, שמבוסס על פרילנסרים ומציעי שירותים. הכרות מקרוב עם תכנים אלו, משקפת תמונת ביקוש מקצועי ומרחיבה את הידע אודות מימשקים מגוונים.

הכרות עם יוזמות עיסקיות של חברות באמצעות עמודי Showcase pages

בלינקדאין קיימים עמודים המקושרים לדפים עיסקיים, המאפשרים לחברות להבליט מוצרים, מותגים, יחידות, טרנדים עכשוויים ויוזמות עיסקיות. מבחינת החברות הכוונה היא לגעת בקהלי יעד של המותג באופן עמוק ומדוייק יותר. ומה הקשר להתלבטות מה ללמוד? הנה עוד דרך יצירתית לנצל בצורה ברורה את המסרים והמידע המעודכן הקיים ברשת. מאפשר לנו לבצע חיפוש ייעודי מושכל בהתאם לתחומים או מוצרים שמסקרנים אותנו. חשיפה מיידית המאפשרת הוספת שיקולים לתרגום לתחומי לימוד מבוקשים רלוונטיים.

הכרות עם תוכניות שגרירי מותג Paid Employees posts are coming

תוכניות שגרירי מותג הן תוכניות שבהן חברות נותנות כלים ומעטפת לעובדים לשתף תכנים ברשתות החברתיות ובכך לתרום למאמצי מיתוג מעסיק של החברה ובמקביל גם למיתוג האישי של העובדים. בכך לינקדאין מאפשרת לנו ללמוד עוד על עשייה פרקטית והשתלבות מקצועית הנגזרת בין היתר, גם מבחירות המבוססות על תחומי לימוד והכשרות.

שיתוף בלמידה מתמדת LIFE LONG LEARNING

לינקדאין מעודדת שיתוף בתכנים והכשרות מקצועיות : קריאת בלוגים, השתתפות במיטאפים, האזנה לקורסים אינטרנטיים, הכשרות מקצועית, לינקים חיצוניים שאתם מוסיפים, מה למדתם, מה הפקתם ועוד. עם המעבר למודל תעסוקה שכולל כמה מקומות עבודה ומעבר בין תחומים שונים, גוברת ההבנה בחשיבות התעדכנות מקצועית שוטפת ולמידה מתמדת , אשר מהווה "נכס" נדל"ן, שצובר ריבית וישרת אתכם בהמשך הדרך המקצועית.

ככל שתקדימו להקים אותו, סביר שתראו את "החזר ההשקעה", כבר כעבור 3-4 שנים בסיום התואר. בשלב שבו תחפשו עבודה, תחזיקו בתשתית ייחודית ,שתעיד מי אתם בהקשר האישי והמקצועי, תהווה תמריץ עבורכם לפרסם תובנות, לשתף בפרסומים איכותיים ובכך להרחיב את החשיפה האורגנית שלכם ולעורר סקרנות אודותיכם ממגייסים פוטנציאליים.

 אז מה צריך להיות סדר הפעולות שלכם בלינקדאין?

  1. היכנסו ללינקדאין ופיתחו פרופיל משתמש (בעברית או באנגלית. לנוחיותכם).
  2. אפשר להשתמש ברוב הפונקציות של לינקדאין בחינם.
  3. בתמונת הפרופיל מומלץ להציב תמונת פנים רצינית, מקצועית ,ברורה ואיכותית.
  4. בתמונת הקאבר אתם יכולים גם להשתמש בסלוגן מתוחכם או כל נושא אחר שרלוונטי לתחום הלימוד שלגביו אתם מתלבטים.
  5. מעבר להיבט הטכני של עיצוב תמונת רקע בלינקדאין, זו הזדמנות מצויינת לספר אולי בפעם הראשונה את תחילתו של הסיפור המקצועי שלכם. הסיפור שמשקף את הערכים, האותנטיות, דרך החשיבה והדרייב שלכם. כלי עוצמתי בביסוס מיתוג אישי בשלבים מוקדמים וזה שילווה אתכם גם בהמשך הדרך. אז אל תהססו להשתמש בו.

 את מי להוסיף לרשת שלכם בלינקדאין?

חשוב לשמור על רשימת חברים קטנה ואיכותית, שמטרתה לתחזק תחומי ידע שאתם כאמור בוחנים ללמוד ולהשתלב בהם. רשימת החברים צריכה להישאר רלוונטית וכזו שיכולה לתרום לכם בהיבט לימודים ומקצוע.

בשלב ראשוני מיד יצוצו על המסך משתמשים, מעגל חברים, קשרים וקבוצות שרלוונטיות לכם. תתחילו מהמעגל הראשון, החברים. אנשים שאתם מכירים. יופיע דירוג של חברים משותפים Mutual Connections לדוגמא: קשר מדרגה ראשונה המתאפיין בכך שכל אחד אישר את השני ומאפשר מישלוח הודעות ומעקב אחרי שיתופי תוכן. קשר מדרגה שנייה, אם קיים גורם אחד משותף.

איך להציג את עצמי? עוד לא התחלתי ללמוד. אני עוד אפילו לא סטודנט

נכון. אתם עדיין בשלב מיקדמי ללימודים ולעשייה מקצועית "פורמלית". תוכלו לעדכן בפרופיל משתמש פרטים שיוסיפו לפרופיל האישי שלכם אמינות, אותנטיות ובידול, בדומה למסמך קורות חיים, כולל עשייה משמעותית (תיכון, מעורבות חברתית ,שירות צבאי וכו') המבוססת על תיאור תהליכים שהייתם מעורבים בהם, כיצד נימדדה ההצלחה שלכם (למשל, אחריות על פרויקט בסדר גודל של____, השתתפות בצוות (התנדבות, עבודה בשכר), עדכון כמות האנשים עליהם הייתם אחראיים) ועוד.

כל אלו גם יאפשרו לאלגוריתם, לדייק קטגוריות תוכן ותחומים רלוונטיים ולזמן חיבור לחברים מעורבים,  המבוסס על מילות מפתח: במה אתם מתעניינים, תחומים מקצועיים ששוקלים ללמוד, הצעות לקורסים, השתלמויות ועוד.

לסיכום, שימוש בפלטפורמת הלינקדאין לטובת מענה על השאלות התעסוקתיות בתחילת הדרך:

חיפוש אחר בחירת תחום לימודים רצוי הינו תהליך מורכב.
הבחירה להיחשף לנתיבי תעסוקה מקצועית משמעותית, מספקת ומוצלחת, מטפחת הזדמנות לעצור במירוץ המלחיץ ולבחון תכלית מקצועית ומעשית מבוססת אנשים.
שיתוף במסעות מאתגרים של אנשים אחרים, הישענות מיטיבה על סיפור מקצועי מגוון הכולל גם דרכים ייחודיות והתגברות על מכשולים (למשל, שיתוף בהסבת מקצוע :שיקולים ודרכי פעולה).
כל אלו יכולים לקדם בחירה רצויה, שהיא הרבה מעבר לרשת קשרים עיסקיים אישיים.
קבלת "בוסט אנרגיה", השראה לחוסן אישי, הפרייה הדדית והזדהות המבוססים באופן טבעי על תחושת שייכות וחיבורים לאנשים. כל אלו תמיד נחוצים ובמיוחד בתחילת הדרך המקצועית שמלווה בתחושת חוסר שקט וחוסר וודאות.

אני מאמינה ששימוש ממקום יוזם ואיכותי ברשת הלינקדאין מגביר הן את תחושת המסוגלות והן את תחושת השייכות המבוססת על מערכות יחסים, הערכה והיכרות עם אנשים אחרים.

תגובות פייסבוק

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *