אז מה תרצה לעשות כשתהיה גדול?

מקדישה את הפוסט לחמותי , נגה. על כוכבים, הילה, יוקרה, משמעות, שלבים בחיים וחלומות שמתגשמים.

בטיול שבועות בצפון, הכרתי אסטרונום.

פדריקו, עולה חדש מארגנטינה, שכנראה התאהב דווקא בכוכבים שכאן אצלנו והזמין אותנו לזמן איכות. לצפות איתו בכוכבים. וכך, מצאתי את עצמי, שכובה על מחצלת, באמצע השדה הפתוח, מסתכלת על העולם תרתי משמע, מזווית אחרת.

באמצעות טלסקופ רציני ביותר, האסטרונום כיוון אותנו לצפות בירח הזורח, בכוכב צדק, בכוכב הצפון ושם, בעודי מאזינה לו, התחברתי באופן אחר גם לרעיון :"שהשלם הוא יותר מאשר סכום החלקים המרכיבים אותו".

כוונת המשפט הזה היא שבניסיון להבין את האדם, יש להדגיש את החוויה הסוביקטיבית של היחיד ותהליך צמיחתו, מתוך יחסי גומלין המתמידים שלו עם הסביבה.

האופן שבו אנחנו תופסים ומפרשים את המציאות, אינו בהכרח הנכון, האובייקטיבי, או היחיד האפשרי. נקודת המבט שלנו משפיעה על הדרך בה אנחנו מנתחים תופעות התנהגותיות במישור האישי והחברתי.

בעיקר אנחנו עשויים לטעות בעת שאנחנו מנסים לזהות את הסיבות והגורמים להתנהגותו של אדם מסוים. טעויות כאלה קורות לא אחת בשל העובדה שאין לנו מספיק מידע אודות הזולת, ולפיכך המסקנות שאנו מסיקים מהתנהגותו מוטלת בספק.

ואם אניח ש"הזולת" הזה, "האדם המסוים" הזה הוא אני? כלומר אניח שבזמן שאנחנו בוחרים מה ללמוד? במה לעבוד? נוצרה ונוצרת אצלנו מדי יום ביומו, התרשמות מוטעית מעצמנו? קרי, מושפעת ומשפיעה בהדדיות, מה חושבים על הבחירה המקצועית שלי היקרים לי במהלך שלבים שונים בחיים: ההורים, בן הזוג, הילדים, החברים?

כמה מתח, אי וודאות, אי הבנות, כעסים בלתי פתורים לפתע שזורים כאן. רק מעצם ההבנה שהם קיימים, וייתכן ואף מטשטשים את הדיוק בבחירה התעסוקתית שלנו, לגמרי שווה בדיקה מחודשת ואחרת.

אילו שאלות אנו צריכים לשאול את עצמנו בחיפוש התעסוקה שמתאימה לנו?

"דברים שרואים משם לא רואים מכאן". "דברים שרואים מכאן לא רואים משם". ציטוט מתוך השיר "לקחת את ידי בידך " שכתב הפזמונאי הישראלי יעקב רוטבליט ונטבע בשיח הישראלי כביטוי המציין שינוי באופן השיפוט כלפי עניין מסויים עם שינוי נקודת המבט כלפיו.

הביטוי מסביר את הסיבה לשינוי עמדה רעיונית בחלוף הזמן או עם שינוי במעמדו של אדם או בתפקידו, ומהווה סמל לפרגמטיות.

למשל, אני הוגה רעיון שונה ממה שהחזקתי במשך שנים, בין היתר כי עכשיו אני מבינה אחרת את נחיצותו של שינוי / עדכון /הוספת / מהלך בתחום העיסוק.

אני מבינה היום אחרת את כוחו והשפעתו של תחום העיסוק על יתר המרכיבים הממלאים את שיגרת חיי בתוכן, אהבה, משמעות, ערכיות, מודל עבור ילדי, פרנסה, רווחה כלכלית ועוד, לצד תחומים אחרים בחיי.

ולצד אלו, ולאור המציאות המורכבת והמשתנה כיום, בתחום  השינוי שעובר עולם התעסוקה באופן כללי בעולם, הרי שאפילו מציאות זו " מאלצת " אותי, באופן מסויים, לאמץ מדיניות העומדת כמעט בניגוד לזו שפעם סברתי.

לשמחתי " אולצתי" לאתגר את עצמי בשינוי המתפתח בתחום התעסוקתי בעולם בזכות הניתוח של MBTI, בו אני עוסקת,  והתחזקה בי "ההצדקה"  להוריד כוכבים מהשמים , לממש חלומות וליישמם באופן שונה משעשיתי בעבר, לטובת מציאת מנוחה, רווחה, נשימה.

הנחות היסוד בנושאי תעסוקה:

 1. אין דבר כזה תעסוקה מובטחת. מכל הסיבות שמניתי בפוסטים קודמים כמו פה ופה.
 2. יכולות, תארים, מיומנות – תמיד אפשר לשפר.
 3. לא מספיק רק להגיד מהו התחום / הנושא שאני אוהב למשל: אני אוהב טבע. כל תחום עניין מכיל המון אפשרויות תעסוקה ששונות זו מזו כמו שמים וארץ ולכן יש לבחון איזו זוית בתחום הזה מעניינת אותי? היכן פיסית אבלה בשעות העבודה שלי? מה עוד מעניין אותי או מושך אותי בנושא שבחרתי? מה עוד אני אוהב?
 4. בבחירת תחום תעסוקה יש לנקות ולנטרל את ההילה/ היוקרה/ התדמית של כל מקצוע. עלי לבחון גם מה הם העיסוקים הקטנים / הפרוטות שניפרטות/ המשימות שקיימות ומרכיבות כל מקצוע? שיחה עם אנשים ,שאני רואה בהם מודל לחיקוי תוכל לעזור לי בניקיון, כדי להבין האם התחום מעניין אותי באמת, או רק נראה זוהר מבחוץ. זה בסדר לבחור במקצוע "הזוהר", אבל חשוב להבין את המחירים שיש לשלם עבור ההילה.
 5. בכל מקצוע , יש יותר מטיפוס אחד שמתאים לו המקצוע. כל המקצועות הם שילוב של: תחומי עניין שונים / נושאים שאני אוהב, נטיות , כשרונות ,העדפות טבעיות .
 6. מהן אפשרויות התעסוקה / עיסוקים נוספים ,שמתאפשרים וניפתחים בפני הקשורים לתחום העניין שבחרתי? שמושך אותי?

חשוב להבין, בבסיס של השאלות הללו עומדת הנחת יסוד אחת – אתה יכול להיות טוב בכמה דברים ולכן, כדי לעשות בחירה, אתה צריך לדעת במה אתה הכי טוב יחסית לעצמך. מה מעניין אותך יותר ומה פחות. במה אתה טוב יותר ובמה פחות.

דירוג האלטרנטיבות מכריח לחשוב כל הזמן  על ההעדפות ומסייע בקבלת ההחלטה:

איך אבחון קריירה ותעסוקה באמצעות מודל הMBTI עונה על השאלות הללו?

באמצעות השימוש באבחון מהימן, אדע איזה סוג טיפוס עומד מולי.

זו תהיה עבורי נקודת מוצא ועוגן מאומת ומתוקף , כיצד לשלב את תחומי העניין שלך ,את  הנושאים האהובים עליך  ואת נטיותייך הטבעיות, בסך המקצועות הקיימים ואלו שעדיין לא קיימים ונמציא אותם.

כל אלו ועוד, גם בהשוואה לנתונים, שנאספו במחקרים רבים בעולם, במעל ל-  70 שנות מחקר אודות אנשים הדומים לטיפוס שלך, להעדפות ולנטיות הטבעיות שלך.

במהלך החקירה של העיסוק המתאים לטיפוס שאתה, אנחנו עונים על השאלות:

איך בכפוף לאילוצים (למשל,  כלכליים אבל לא רק..), מיישמים את הידיעה וההכרות הזו עם עצמנו,  בתחום התעסוקתי.

וזו השיטה שאיתה אני עובדת ומבררת עם הלקוחות שלי, איזה מקצוע מתאים להם באופן שיגרום להם כעובדים, שלא יסתכלו על השעון כדי לראות מתי יום העבודה שלהם ניגמר וגם לא ינסו בכל יום למצוא עניין מחודש בעבודה.

לאחר הבנת הטיפוס שאתה, אנחנו עונים על השאלות:

 1. מה ללמוד ? במה אתה מתעניין? איזה מקצוע מתאים לך?
 2. במה אתה חושב שתוכל להצליח?
 3. במה לעבוד?
 4. האם אתם רוצים להצליח במקצוע שלכם? במקום / צוות עבודה קיים?
 5. מהם הקריטריונים להבטחת תעסוקה עתידית  כשאנחנו בוחרים במקצוע?

 

מה יותר חשוב לתעסוקה – יכולת או עניין?

כשאתה בוחן אפשרויות תעסוקה, יש להתחיל עם שתי שאלת יסוד שמהוות אינדיקציה לבחינת התאמה:

 1. במה אתה מתעניין?
 2. במה אתה חושב שתוכל להצליח?

הדבר הראשון שאתה חייב לבדוק עם עצמך על מנת להבטיח שתצליח במקצוע הוא :

לברר האם אתה אוהב את המקצוע שלך = כדי שזה יוביל לכך ,שתהיה טוב במקצוע הזה = ולטובים ביותר יש סיכוי למצוא תעסוקה, להחזיק מעמד, להצליח במקצוע.

כדי לברר האם אתה אוהב את המקצוע שלך = אתה צריך לברר גם כמה אתה מתעניין בו.

אם יש משהו שמעניין אותך אבל היכולות שלך בו לא גבוהות, הוא יהיה עדיף על תחום שלא מעניין אותך אבל יש לך בו יכולות טובות.

עדיף למצוא את התחום/ הנושא  שמעניין אותך  גם אם היכולות שלך בו לא גבוהות

 

דוגמא לטיפוס שמתעניין בלימודי מנהל עסקים, מה עליו לשאול את עצמו כשהוא בוחר תעסוקה שמתאימה לו?

המילה " עסקים" נהנית מהילה של יוקרה. נפרוט את הפירוט המקצועי:

יזמות? למשל: לימודים והתעסקות בתחום של  כלכלה ומינהל עסקים

ביצוע והוצאה לפועל? למשל: לימודים והתעסקות בתחום תעשיה וניהול , שיווק  ופרסום

יזמות = הליכה נגד הרוח?  לא צריך מסגרת לימודים פורמלית? אלא ללמוד משהו שמעניין אותך ללא קשר לעסקים כי תגיע בכל מקרה למה שתרצה

אהבה לעבודה עם אנשים? לימודים והתעסקות בניהול משאבי אנוש

אהבה למספרים? לימודים והתעסקות בראיית חשבון ,ניהול תקציבים

עבודה על כמה דברים במקביל? עוזר אדמיניסטרטיבי

עיבוד פרטים רבים? עבודה בניהול מידע

עבודה והתמחות בהליכים שתורמים למאמץ הכולל של גוף? תפקיד בכיר במשרד ממשלתי,בחברה ,בארגון ללא מטרות רווח

לסיכום: אז מה תרצה לעשות כשתהיה גדול?

כמה פעמים שואלים את השאלה הזאת, ובעצם, אי אפשר לענות עליה במחי יד, כי הרי השאלה הזאת מורכבת מכל כך הרבה שאלות יסוד נוספות, שעליך לשאול לגבי עצמך, עוד לפני התעסוקה. להכיר את הטיפוס שאתה, להבין מה הכשרונות שלך, מה אתה מסוגל לעשות ואוהב.

מה שיפה במודל הMBTI הוא הבדיקה איפה אתה יכול להיות יותר טוב, ביחס לעצמך. וכך תפיק מעצמך את היכולות שלך במישור התעסוקתי.

בעולם של חוסר ודאות מקצועי, ברגע שהוודאות העצמית חזקה, השמיים הם הגבול, כל מה שנותר זה להסתכל בכוכבים ולמצא את הכוכב שמתאים לך.

תגובות פייסבוק

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *