מה יעזור לך למצוא כיוון תעסוקתי בזמן הקורונה?

תקופת הקורונה , עבור כולנו, היא מאותם רגעים של התכנסות פנימית וחיפוש אחר השראה לכיוון נכון, נחישות ומיצוי מלוא הפוטנציאל שלנו. דווקא בתקופה כל כך מאתגרת, נוצרה אצלי הזדמנות לשנות לטובה חיים של צעירים תוך כדי חיבורם ליכולות שלהם  ול"מעסיקי המחר" למציאת עבודה.

בשל ההגבלה בכמות האנשים המשתתפים בסדנת הכנה לאזרחות, נרתמתי בשלושת החודשים האחרונים למתן שירות במתכונת מקוונת בשיתוף פעולה עם מרכזי צעירים.

במהלך הסדנה, אותה הנחתי בזום, התנעתי לצעירים את תחילתו של בירור מעמיק בקשר להתלבטויות מה לעשות לאחר השחרור מהצבא, מה ללמוד, במה אפשר/כדאי/רצוי לעבוד, ביררנו מה הן הנטיות התעסוקתיות של משתתפי הסדנה וציידנו אותם בכלים פרקטים שיעזרו להם בעולם התעסוקה והלימודים כמו תוכנית עבודה אישית, כתיבת קורות חיים, הכנה לראיון עבודה, יעדים וחיבורים למעסיקים פוטנציאלים בעתיד ועוד.

מה יעזור לכם למצוא כיוון תעסוקתי בזמן הקורונה?

במהלך הסדנאות הללו, התחזקו אצלי מספר הבנות:

1.    זיהוי וניכוס מיומנויות עבר –  הזיהוי והניכוס של מיומנויות עבר, בהן השתמשתם, עוד מתקופת התיכון, תנועות נוער ושירות צבאי, הוא משמעותי עבורכם ועבור המעסיקים הפוטנציאלים. כדאי לעשות רשימה של אותן מיומנויות המבוססות על נסיון העבר ולנכס אותם לטובתכם. זה לא הזמן להיות צנועים.

2.    לא לתת לבידוד ולריחוק חברתי להכשיל אתכם במסע של הנטוורקינג. זה הזמן לעבוד על המיתוג האישי שלכם ברשת וחיפוש של הזדמנויות ונטורקינג מבלי הצורך להיפגש פנים מול פנים. מפו את הקרובים אליכם היכולים לעזור בחיבורים מתאימים ללימודים או למקור פרנסה, צרו עימם קשר טלפוני והציגו את הצרכים / רעיונות / יכולות שלכם לטובת דריסת רגל.

3.    שיווק עצמי זאת לא מילה גסה – לכל אדם, באשר הוא – יש מה לתת, יש לו כישורים ויכולות לטובת הכנסה. גם אם אתם צעירים משוחררים, יש לכם יכולות שבאו לביטוי בשירות הצבאי. זה המקום להראות אותם, לדבר עליהם ולשים אותם בפרונט במהלך הצגה עצמית, בכל פגישה מזדמנת ובראיון עבודה. בתהליך של חיפוש עבודה יש הזדמנות להכיר את עצמכם יותר לעומק ולהראות את זה לאחרים. כל אחד מאיתנו, בכל גיל, יכול לזקק את הערך הייחודי שלו ושאותו הוא מביא לעולם.

4.    היו פרואקטיבים ותיזמו – בעולם העבודה והלימודים, רק המעז מצליח. זה הזמן למפות את כל הארגונים / חברות / סטארטאפים / מקורבים / משפחה לטובת פנייה אקטיבית שלכם אליהם. שימו לב שהפנייה צריכה לקחת בחשבון את השאלות "מה הצד השני צריך? איך אני יכול להתאים במקום העבודה? אילו מיומנויות הם מחפשים שאני יכול לתת עליהם מענה?" ולאחר שהתשובות ברורות לכם – תהיו אקטיבים ותיצרו התחלה של שיחה.

5.    תפתחו מחשבה על קהילה ולא אינדיבידואל – בכל שלב, ובכל ראיון שתבצעו, חשוב לתרגם את הניסיון והיכולות שלכם בשפה ובערכים של מקום העבודה או תחום העיסוק והעניין שאליו אתם מעוניינים להגיע / לעבור / להשתלב. ככל שתכינו את עצמכם, כבר בשלב כתיבת קורות החיים דרך ראיון העבודה, באופן שישקף את "תירגום" הניסיון שלכם למענה על הצורך של מי שעומד מולכם ומחפש עובד. כך גם תצליחו לקדם את החיבור ביניכם ואת השותפות שלכם עם קהילת העובדים המועסקים בחברה.

לסיכום:

מתוך ליווי הצעירים בתחום התעסוקה והלימודים הוכח לי שוב שאיתור וטיפוח חוזקות אישיות + היכולת לנכס אותם ולעשות בהם שימוש מביאים לתוצאות מרחיקות לכת.

"גדולה איננה נמדדת במידת החוזק שלך, אלא ביכולת לעשות בו שימוש נכון"   הנרי פורד

תגובות פייסבוק

תגובות

מחשבה אחת על “מה יעזור לך למצוא כיוון תעסוקתי בזמן הקורונה?

  1. פינגבק: כתיבת מסמך קורות חיים וחיפוש עבודה: 8 טיפים לצעירים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *