לעבוד במה שאתה טוב ולא במה שאתה צריך

אולי זה בגלל חג החירות, או פריחת האביב או התקופה המרתקת שאני חווה מבחינה מקצועית ואישית.
אבל בפוסט הזה ,אני מתכננת לסחוף אתכם באופטימיות משהו שמלווה אותי לאחרונה.

את המתנה שלי לחג החירות כבר קיבלתי השנה ובגדול.

חירות מבחינתי מורכבת משני תנאים מיצטברים:

  1.  בראש ובראשונה הכרות שלי את עצמי (באמצעות ידע , לימוד , הכשרה, העשרה) וזיהוי האהבות שמניעות אותי
  2. מינוף הידע, התובנות ,המסקנות לכדי יישום פרקטי.

מזה יוצא לי: חירות = מה שמאפשר לי בבריאות טובה את השמחה  לקום בבוקר.

חיפוש קריירה

מה המתנה שקיבלתי השנה?

בפוסטים הקודמים שלי שיתפתי בהתרגשות בהכשרה והסמכה מקצועית משמעותית , שנוספה עבורי באמצעות תוכנית הסמכה לאבחון ,שימוש ויישום מודל ה MBTI – מודל שמוכר שנים רבות, בקרב חברות מובילות בארה"ב, בעולם ובארץ.
ההסמכה של הכלי הנוכחי חיברה והשלימה את התמונה של ההסמכות השונות שצברתי במהלך השנים בתור עו"ד ויועצת משפטית למוסדות רפואיים לתחום ניהול מחקר רפואי , ובהמשך בשנים האחרונות כמגשרת משפחתית ,זוגית ומאמנת להכוונת תעסוקה וקריירה.

הבנתי שהכלי נותן לי מענה של איסוף מידע ובעיקר פילוח לפרקטיקה מוחשית, תשובות שניתן לפעול על פיהן בהמשך. המודל והשימוש בו הפך לחלק גדול ומשמעותי בחיי האישיים והמקצועיים, התחלתי לאבחן לקוחות שהגיעו אלי לטובת הכוונה תעסוקתית (אפרט בהמשך דוגמאות אנונימיות) והעברתי סדנאות משותפות עם מיכל וולפמן בתחום.

מרגע שהוסמכתי לשימוש ועבודה במודל ה MBTI – קפצתי למים במרץ

אני מאוד אוהבת להשתמש בכלי של ה-MBTI כי הוא נותן מענה בצמתים החשובים של החיים בתחום הקריירה: לפני לימודים לתואר ראשון, במהלך עבודה ומחשבה לשינוי עבודה ,במהלך עבודה וחיפוש כיווני התפתחות אחרים במקום העבודה עצמו ,ניהול צוותי עבודה והתפתחות אישית.

חיפוש עבודה, פיתוח קריירה

הלקוחות שהשתמשתי במודל בשיחה שלי עימם היו מופתעים לגלות את הדיוק של ניתוח הנתונים ולאחר מכן מרוצים לקבל את הדו"ח הכתוב שהאלגוריתם פיענח ואני נתתי להם את הכלים הפרקטים להמשך עשייה.

למה שיטת אבחון MBTI כל כך רלוונטית לקריירה שלנו?

ניראה לי שהניידות המקצועית נמצאת במגמת עלייה שלא נראתה מזה שנים רבות .

אנחנו  חיים ועובדים בתקופה שזה כבר ממש "בסדר" ולא בהכרח מעיד על "קפיצה מדבר לדבר " אם מבחינה תעסוקתית אנחנו "מחפשים את עצמנו". כל הזמן אנו נדרשים לשנות, להוסיף ולעדכן את עצמנו. כתבו את זה לפני, אני מלקטת את המידע הזה ולומדת ממנו הרבה.

בבוקר נוכל לעסוק ב- א (עצמאי או שכיר), אחר הצהריים נתפרנס מתחביב – ב ובערב נעסוק בתחום מכניס נוסף שכלל אינו קשור לשניים הראשונים וגם הוא יוכל להשתלב בהיותנו שכירים באחוזי מישרה מסויימים או עצמאיים.

חיפוש עבודה

תפסת מרובה- הפעם דווקא – כן תפסת.

מסתבר ,שזכינו לחיות באחת התקופות היותר מרתקות ,שיש לחיים להציע לנו מבחינת הגיוון התעסוקתי- האישי.

מה שמייחד את התקופה שלנו בין היתר, הוא שמבחינת הכוונת קריירה/תעסוקה/פרנסה/תחביבים ,הרי שחלק גדול מתחומי העיסוק שלנו המקצועיים  שמיועדים עבורנו כלל עדיין לא הומצאו.

איך השינוי התעסוקתי מתחבר לMBTI?

בגלל השינויים של מאפייני התעסוקה, נוצר צורך לחפש משמעות אישית /תעסוקתית והתאמה אישית של המושגים : לימודים /הכשרה מקצועית/הכוונת פרנסה ופיתוח קריירה. אבל איך נדע שמה שאנחנו מחפשים מתאים לאופי שלנו וליכולות שלנו?

ופה מודל ה MBTI עונה על הצורך – גם לאפיין וגם לנתח מה עדיף ואיך.

מה שאני אוהבת באבחונים שאני מבצעת באמצעות המודל, הוא הדו"ח. כמה פשוט, ככה יעיל. כל לקוח יוצא עם דו"ח של איסוף הנתונים לגביו ועימו הוא יכול להתחיל לפעול. הכל שם, שחור על גבי לבן. וזה, בשביל עצמו עושה את ההבדל.

חיפוש קריירה

אגב, את המודל פיתחו שתי נשים, אם ובת בשם מאיירס ובריגס בהתבסס על תיאוריות האישיות של הפסיכולוג קרל גוסטב יונג. כנראה שאני מתחברת לשיטה הזאת גם בשל ההוליסטיות הנשית של מפתחות השיטה. בריגס ומיירס החלו לפתח את המודל במהלך מלחמת העולם השנייה,מתוך אמונה כי ידע על העדפות אישיות יוכל לסייע לנשים, אשר נכנסו לראשונה בחייהן לשוק העבודה בתעשייה האמריקנית.

אז למה לא שמעתי על השיטה קודם?
האמת, ככה זה עם דברים שמגיעים אלינו מעברו השני של האוקיינוס… כיום, כ- 2.5 מיליון איש מוערכים בארצות הברית מדי שנה על פי השיטה. 89 מתוך 100 החברות המובילות בארצות הברית, על פי מגזין Fortune ,משתמשות בשיטה זו להערכת עובדים. בארה"ב זה סטנדרט עבודה. איזה כיף שהשיטה עשתה עלייה.

איך עובד הMBTI?

MBTI קיצור של Myers –Briggs Type Indicator  היא שיטת הערכה של האישיות, אשר נעשית באמצעות שאלון דיווח עצמי.
מטרת השיטה היא לסייע לאנשים לזהות את ההעדפות, הנטיות והאיפיונים הדומיננטיים של אישיותם.
על פי יונג, לאדם יש ארבע פונקציות פסיכולוגיות דרכן הוא חווה את העולם: תחושה,אינטואיציה,חשיבה ורגש.
עבור כל אדם, אחת מארבע הפונקציות היא הדומיננטית רוב הזמן.

חיפוש עבודה

האישיות מאופיינת על פני ארבעה ממדים ,ובכל אחד מהמדדים האישיות יכולה לקבל אחד משני מאפיינים שונים.
על פי המודל קיימים 16 סוגי אישיות.
בין הממדים קיימים יחסי גומלין המשפיעים על הצורה בה הם באים לידי ביטוי ועל מידת הדומיננטיות שלהם באישיות.

הממדים הם :
1. עמדות
2. פונקציית התפיסה
3. פונקצייית ההחלטה
4. התייחסות.

אבל אני לא אסבך אתכם עם התיאוריה אלא אכתוב לכם דוגמאות של לקוחות שעברו אבחון לאחרונה. (כמובן שמות בדויים)

איתי, חייל משוחרר, יזם בנשמה

איתי הגיע אלי עם השחרור מצה"ל, הוא מאוד התלבט מה ללמוד, הוא חשב על מסלול של מנהל עסקים, יזמות, הוא התלבט אולי כדאי לו קודם לעבוד ורק אחר כך להתחיל ללמוד.
איתי פחד שהרעיונות שלו לא מספיק טובים, ושהוא ייפול מבחינה כספית אם הוא יתחיל ליזום אותם בפועל.

פיתוח קריירה

לאחר מילוי השאלון וניתוחו יכולתי להרגיע את איתי שעל פי הדו"ח הוא גם רעיונאי מוצלח ולא פחות מזה גם פרקטי, יודע איך להוציא לפועל את הרעיונות שלו בצורה מצוינת.
הראיתי לו, על פי הדו"ח שאין מקום לפחד שלו שהרעיונות לא מספיק טובים ושהוא קופץ מדבר לדבר. נתתי לו סט של כלים, שיטיבו עימו בפיתוח הרעיונות וההוצאה לאוויר.

בנוסף, הראיתי לו, על פי הדו"ח שהקשיים שלו הוא בתעדוף, התמקדות וסיום, ולכן כשהוא מתחיל בעשייה מסוימת, עליו לזכור את המשפט : תעדוף, התמקדות, וסיום. זאת המנטרה שלו. עם זה הוא הלך הביתה והיה מאושר. הוא הבין במה הוא חזק ואיפה האתגרים שלו.

לסיכום – איתי יצא עם דו"ח שמסביר לו מה הוא צריך:
עשייה – לא לפחד מהרעיונות שיש לו בראש ופשוט לעשות דברים
כמות מידע – בתור יזם הוא אוסף הרבה נתונים וידע לווא דווקא מוחשיים, הם אלו שמעוררים בו את תחושת המסוגלות ואת ההשראה לרעיונות
אינטראקציה רצופה – איתי צריך לעבוד עם אנשים, לא טוב לא להיות לבד, הוא צריך לחפש שותפים ליזמות שישלימו אותו, ולעבוד בסביבה עבודה עם אנשים סביבו
עבודת צוות – בגלל שאיתי הוא הרעיונאי, היזם, הוא זקוק לאנשים שיהיו אותי במהלך היזמות, שיהיו שותפים לכל הצעדים שבדרך, לתעדוף, להדדיות, לשיח הפורה.

איתי צריך לתת מקום לרגש שלו כי הוא עובד מתוך הגיון המבוסס על התחשבות באנשים המעורבים ושאיפה לשיווי משקל.

 

עצמאית שהוציאה פרויקט מוחשי לאוויר

אריאלה מתעסקת בתחומי הבריאות השונים, הוציאה לאחרונה ספר שמסכם את הידע שלה. היא שוקלת מה הלאה, מה הצעד הבא שלה בקריירה.
אריאלה פחדה למכור את עצמה, את הספר, היא הרגישה לא בנח לצאת מול קהל גדול. היא הרגישה לא בנח למכור את הייעוץ שהיא יכולה לתת.

פיתוח קריירה

לאחר מילוי השאלון וניתוחו יכולתי להרגיע את אריאלה שעל פי הדו"ח היא עושה מצוין את מה שהיא טובה בו, ועכשיו עליה להמשיך על פי המידות שמתאימות לאופי שלה. שם היא תצליח.

בזכות הניתוח היא הבינה שיותר נכון לה להמשיך את הדברים בצורה אינטימית, אולי לחפש עבודה במקום מסוים, להשתלב בקבוצה של אנשים. המקום של הבמה הגדולה פחות מתאים לה מבחינת אופי. לאחר שהסברתי לה את זה, היא הבינה שהחוזק שלה הוא ביכולת לקחת את החומרים ולהפוך אותם  לנגישים ומוחשיים, ופחות להרצות או להעביר סדנאות גדולות. היא הרגישה הקלה מאוד גדולה שהיא לא צריכה להיות במקום שלא נח לה.

אריאלה היא מטפלת אולטימטיבית כי אינטימיות זה המקום שנח לה, שבו היא טובה. היא יודעת לפרק את התוכן והידע לפיסות קטנות וברורות ומעבירה אותם בצורה הכי טובה במערכת של אחד על אחד.

לסיכום, אריאלה יצאה עם דו"ח שמסביר לה מה היא צריכה:

תחושה – הצורה בה היא אוספת את הנתונים הוא מאוד משמעותי. היא מחפשת את הביסוס המדעי, את היכולת לגעת ולהרגיש את הדבר עצמו. לא פלא שהיא הוציאה ספר בתור פרויקט מוחשי לאוויר. היא צריכה להשתמש בחמשת החושים, זאת הדרך שבה היא תופסת את המציאות.

קוגניציה – ההגיון שלה המבוסס על לוגיקה, סיבתיות,קביעות וחוקים. היא קובעת תהליכים על פי קריטריונים שכליים של נכון/לא נכון צריך /לא צריך, אפשרי / לא אפשרי.

עבודת יחיד – אריאלה פועלת מתוך מחשבה ועומק מידע. היא צריכה אינטראקציה משמעותית ולכן הסינון של האנשים עימם היא באה במגע היא טבעית לה. היא מוצאת את עצמה בעבודת יחיד, שם אזור הנוחות שלה.

חיפוש עבודה

נכון שזה נפלא?

במידה ואתם מרגישים שיש לכם תהיות בנוגע לחוזקות, להעדפות טבעיות, לקבלת החלטות ותפיסה של הדברים, אני ממליצה לכם לבוא, למלא את השאלון ומתוך הדו"ח שנשב ונפענח יחד, תוכלו לצאת ולהבין מה ממלא אתכם בשמחה, באנרגיה, ובצורה פרקטית איך תוכלו ליישם את התובנות הלאה.

תגובות פייסבוק

תגובות

2 מחשבות על “לעבוד במה שאתה טוב ולא במה שאתה צריך

  1. פינגבק: אז מה תרצה לעשות כשתהיה גדול? - נויה קומיסר - תקשורת פותרת

  2. פינגבק: מי אני ובמה מתאים לי ללמוד או לעבוד? - לא זאת השאלה! - נויה קומיסר - תקשורת פותרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *